Ljudje smo si med seboj različni, posledično nas veselijo različne stvari, imamo različne interese, nenazadnje pa imamo zaradi načina življenja ali obveznosti različne ure v dnevu, ko nam odgovarja trenirati. Dosti je takih, ki trenirajo zjutraj in takih, ki trenirajo ob kakšni drugi uri, a si delijo majhno težavo oz. dilemo – kaj in kdaj jesti pred treningom? Tisti, ki trenirajo zjutraj ali dopoldne običajno vadbo opravijo tik po prvem obroku ali celo na tešče, ostali pa morajo vseeno paziti na to, da obrok pred rekreacijo ne bo preveč težek. V nadaljevanju vam bomo našteli nekaj zanimivosti in napotkov, ki vam znajo priti prav.
Čas obroka pred treningom?
V kolikor je obrok pred vadbo manjši, torej ni ravno kosilo ali nekoliko večja porcija hrane, je priporočljivo zadnji obrok pred vadbo zaužiti najmanj dobro uro pred vadbo. Idealen čas je sicer nekje med 2-3 urami, a to velja predvsem če gre za večji in obilnejši obrok, ki potrebuje več časa za prebavo.
Kakšen naj bo obrok?
Kombinacija ogljikovih hidratov in beljakovin je tista, ki bi morala pred treningom prevladovati pri izbiri vsakega, ki se rekreira. Ogljikovi hidrati vam bodo dali energijo, beljakovine pa bodo poskrbele za vsa hranila, ki jih mišice potrebujejo. Vedeti je potrebno tudi, da lahko pred treningom zaužijete samo vir ogljikovih hidratov, to pa seveda velja le če potrebujete takojšnjo energijo.
Nekaj idej za obrok pred vadbo
- grški jogurt s sadjem
- grški jogurt z granolo
- polnozrnati kruh z nekaj rezinami piščančjih/puranjih prs ali kuhanega pršuta
- polnozrnati kruh ali toast s tuno
- ovseni kosmiči z dodatnim virom beljakovin (sirotka, jogurt)
- razno sadje z dodatnim virom beljakovin
- belo meso z rižem ali krompirjem
- banana (za takojšnjo energijo tik pred vadbo)
- sadni smuti (z merico sirotkinih beljakovin v prahu)
Kombinacij je torej veliko, najti morate le obrok, ki vam najbolj odgovarja in obrok, ki za vadbo, ki jo nameravate imeti ni preveč kaloričen oz. pretežek.